Przenośniki taśmowe – jak tanio i efektownie je oświetlić w zakładzie? Sprawdźmy!

Przenośniki taśmowe – jak tanio i efektownie je oświetlić w zakładzie? Sprawdźmy!

Znajdziemy je zarówno przy sklepowej kasie, jak i w zakładzie produkującym nakrętki do śrubek czy chociażby w fabryce dżemów – przenośniki taśmowe to jedne z najpowszechniej wykorzystywanych urządzeń w szeroko pojętym przemyśle. Dziś opowiemy o tym, w jaki sposób podświetlić powierzchnię taśmy w takim przenośniku. Bez obaw – wiemy, jak ważna jest optymalizacja kosztów w każdej firmie, dlatego opowiemy o rozwiązaniu przyjaznym dla portfela. W jaki sposób oświetlić przenośniki taśmowe oświetleniem led? Zapraszamy do lektury!

Przenośniki taśmowe – podstawowa charakterystyka

Z czego składa się każdy przenośnik taśmowy? Tego rodzaju urządzenia możemy podzielić na dwie podstawowe wersje – zabudowaną, znaną z dyskontów czy marketów oraz otwartą – czyli taką, która jest najczęściej stosowana w zakładach i to jej konstrukcję opiszemy poniżej. Podobnie jak z innego rodzaju przenośników, tak i z przenośników taśmowych możemy tworzyć tak zwane linie przenośnikowe. Takie linie powstają z połączenia poszczególnych segmentów. Za segment uznajemy odcinek linii przenośnikowej – jak skonstruowany jest segment przenośnika taśmowego? Konstrukcja tego urządzenia przypomina nieco stół – przenośniki taśmowe posiadają metalowy stelaż z nogami i prostokątną ramą górną w miejscu, w którym zwykle znajdowałby się blat. Po krótszych bokach tej ramy umieszczone są rolki, na które z kolei naciągnięta jest gumowa taśma transportowa. Rolki są wprawiane w ruch dzięki pracy silnika elektrycznego i w ten sposób przedmioty umieszczone na taśmie, przemieszczają się w kierunku następnej rolki. Łączenie poszczególnych segmentów może polegać na spinaniu nóg stelaża, bądź naciąganiu taśmy na rolkę kolejnego segmentu.

Jak podświetlić taśmę w przenośniku rolkowym?

To proste – do realizacji tego zadania potrzebujemy taśmy led ip68(lub podobne) o długości dostosowanej do długości przenośnika, który chcemy podświetlić oraz zasilacze led o mocy dostosowanej do długości zastosowanej taśmy. Zasilacz LED jest niewielkich rozmiarów urządzeniem – jego długość wysokość i szerokość to zazwyczaj kilkanaście na kilka centymetrów. Zasilacz podklejamy więc po wewnętrznej stronie nóżki stelaża przenośnika. Listwę led wyklejamy wzdłuż długiego ramienia ramy. Ważne – taśma i zasilacz powinny być przyklejone po tej samej stronie przenośnika. Dlaczego? Aby uniknąć ryzyka zerwania kabli, przez przemieszczającą się taśmę przenośnika. Co dalej? To wszystko – teraz pozostaje już jedynie korzystać energooszczędnie podświetlonego przenośnika taśmowego!