Oświetlenie led na linii produkcyjnej a optymalizacja kosztów wytwarzania produktu
Obniżenie kosztów produkcyjnych ma zawsze pozytywny wpływ na funkcjonowanie firmy odpowiedzialnej za wytwarzanie danego produktu. Paradoksalnie, możliwość tańszego wyprodukowania jakościowego produktu zawsze przekłada się na zwielokrotnienie zysków. Taki produkt możemy sprzedać z wyższą marżą lub po niższej cenie i zdeklasować w ten sposób konkurencję w swojej branży. Dziś więc opowiemy o rozwiązaniu technologicznym, dzięki któremu zmniejszymy rachunki za energię elektryczną w zakładzie. Niższe rachunki to niższe koszty, a więc prosta droga do tańszej produkcji!
Jak zoptymalizować koszty produkcyjne w zakładzie?
Na czym polega optymalizacja kosztów produkcyjnych? W największym uproszczeniu polega ona na ograniczeniu marnotrawstwa do minimum, a także szukaniu oszczędności tam, gdzie to możliwe. Optymalizacja kosztów nie powinna mieć z kolei negatywnego wpływu na jakość danego produktu – chodzi przecież o to, by wytwarzać produkt o takich samych parametrach, jednak przy niższym nakładzie finansowym. Za przykład pozytywnego działania optymalizującego koszty można więc na przykład uznać ograniczenie kosztów zatrudnienia pracowników, poprzez zmniejszenie załogi odpowiedzialnej za transport bliski do minimum – produkty i półprodukty mogą przecież przenosić przenośniki taśmowe, rolkowe czy wysięgniki. Wymienione maszyny mogą być zasilane energią słoneczną jeżeli właściciel fabryki zdecyduje się na montaż instalacji PV, co oczywiście również jest przykładem pozytywnej optymalizacji kosztów. I tak przy okazji energii elektrycznej przechodzimy do clou dzisiejszego artykułu – energooszczędnych źródeł światła.
Czy oświetlenie led może zastąpić tradycyjną jarzeniówkę?
Zdecydowanie tak. Źródła światła opierające się na oświetleniu led pobierają do 85% mniej energii elektrycznej w porównaniu do jarzeniówek. Już sama ta informacja powinna zapalić lampkę w głowie przedsiębiorcy – zastanów się nad tym, jaką część Twoich kosztów produkcyjnych pochłaniają wydatki na energię elektryczną i wyobraź sobie, że możesz je obniżyć o 85%, bez jakiegokolwiek wpływu na jakość wytwarzanego produktu. Oświetlenie led w praktyce niewiele różni się od standardowego oświetlenia – większość żarówek led zamontujemy do tego samego gniazda, co zwykłe żarówki. Jeżeli mowa o jarzeniówkach, to te niestety trzeba by zdemontować i w ich miejsce wstawić listwy led. Diody led doskonale sprawdzają się również jak oświetlenie dodatkowe – taśmy led ip68 możemy wykleić na przykład na wspomnianych już dzisiaj podajnikach lub innych maszynach stosowanych w procesie produkcyjnym.
Niskie napięcie oświetlenia led
Oświetlenie to tak zwane oświetlenie niskonapięciowe – oznacza to, że jeżeli podłączylibyśmy takie diody bezpośrednio do kontaktu, to spalilibyśmy wszystkie diody na obwodzie. Dlatego dla tego rodzaju źródeł światła stosuje się specjalne zasilacze led. Ich moc powinna być adekwatna do ilości i mocy podłączonych diod. Zazwyczaj są to zasilacze o mocy w przedziale 12 do 100V.